ՄՃԽ–ն մտահոգված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմի վերսկսման հնարավորությամբ
Երեքշաբթի երեկոյան Միջազգային ճգնաժամային խումբը ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ իր հերթական զեկույցն է հրապարակել, որտեղ արձանագրել է՝ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը 2010թ. զգալիորեն վատթարացել է։
«Սահմանային բախումների գագաթնակետը, սպառազինության մրցավազքը, ռազմատենչ հռետորությունը և խաղաղ բանակցությունների խափանումներն ավելացնում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պատերազմի վերսկսման հնարավորությունը, որը տարածաշրջանում կհանգեցնի լայնածավալ փլուզումների»,-ասված է զեկույցում։
Նշվում է նաև, որ երկու կողմերից ռազմական ներուժի ավելացումը Հարավային Կովկասում նոր զինված հակամարտությունն է՛լ ավելի վտանգավոր է դարձնում, քան էր 1992-1994թթ.
«Կողմերից և ոչ մեկի համար հեշտ և արագ հաղթանակի հնարավորություն չի լինի։ Անգամ եթե ո՛չ Հայաստանը, ո՛չ էլ Ադրբեջանը տոտալ հարձակում չեն ծրագրում, շփման գծում բախումները հեշտությամբ կարող են դուրս գալ վերահսկողությունից»։
Միջազգային ճգնաժամային խմբի կովկասյան տարածաշրջանի տնօրեն Լորենս Շիթսի խոսքերով էլ՝ այսպիսով իրենք արտաքին քաղաքականության վրա ազդեցություն ունեցող մարդկանց ցանկանում են հիշեցնել, որ այս խնդիրը կարող է ինչ-որ մի պահի վերածվել լայնամասշտաբ պատերազմի՝ առանց միջազգային հանրության կողմից որոշակի ճնշման կամ աշխատանքի:

Международная кризисная группа озабочена вероятностью возобновления Карабахской войны
8 февраля Международная кризисная группа под названием «Армения и Азербайджан: предотвращая войну» опубликовала свой очередной доклад относительно Карабахского конфликта. В докладе отмечается ухудшение ситуации на линии фронта в 2010 году.
«Эскалация фронтовых столкновений, гонка вооружений, военная риторика и сбои в мирных переговорах увеличивают для Армении и Азербайджана вероятность возобновления войны за Нагорный Карабах, которая приведет к масштабным разрушениям в регионе», - отмечено в докладе.
В докладе также говорится, что увеличение военного потенциала с обеих сторон сделает новый вооруженный конфликт на Южном Кавказе более опасным, чем в 1992-1994 гг., который закончился шатким перемирием.
«Ни у одной из сторон не будет шансов на легкую и быструю победу. Даже если ни Армения, ни Азербайджан не планируют немедленного тотального наступления, стычки на линии фронта могут легко выйти из-под контроля. Неопределенность и отсутствие транспарентности в отношении операций на линии соприкосновения, сделок по продаже оружия и других военных расходов и даже состояние мирных переговоров вносят свой вклад в осложнение ситуации», - говорится в докладе МКГ.
Директор программ Международной кризисной группы по Кавказу Лоренс Шитс в своем докладе напоминает людям, имеющим влияние на внешнюю политику в двух странах, что проблема с конфликтом остается, и, в случаеотсутствия определенного давления со стороны международного сообщества, в какой-то момент может перерасти в полномасштабную войну.
Директор программ Международной кризисной группы по Кавказу Лоренс Шитс в своем докладе напоминает людям, имеющим влияние на внешнюю политику в двух странах, что проблема с конфликтом остается, и, в случае отсутствия определенного давления со стороны международного сообщества, в какой-то момент может перерасти в полномасштабную войну.