Ալեքսանդր Քանանյան. «Չե՛նք հանդուրժելու»
Քաղաքագետ, պատմաբան, Քարվաճառի բնակիչ Ալեքսանդր Քանանյանը անդրադառնալով ԼՂՀ ազատագրված տարածքներ ԵԱՀԿ դաշտային առաքելության կատարած այցին, ասել է, թե ՀՀ  և ԼՂՀ իշխանությունները չպետք է այդքան թույլ գտնվեին և թույլ տային այդ դիտարկումն իրականացնել, ինչպես որ Ադրբեջանը թույլ չտվեց դիտարկում իրականացնել Շահումյանում և այլ տարածքներում։
Նրա խոսքերով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ականատես են եղել, որ խիստ խոշոր չափերի վերաբնակեցում չի եղել, ինչը վատ է։
-Մյուս կողմից նրանք առիթ ունեցան տեսնելու, որ տարածքը հայ մարդու կողմից այս կամ այն չափով (և շատ գոտիներում՝ բավական հիմնավոր կերպով) արդեն յուրացված է, որ տարածքում առկա է հողից ամուր կառչած բնակչություն, որ  նույն ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված և դեռևս միջազգայնորեն չճանաչված ԼՂՀ-ում գնալով շատ արագ աճում է հանրային և քաղաքական այն համոզմունքը, որ ներկայիս հրադադարի գիծը հայկական կողմից առավելագույն փոխզիջում է, և որ հայկական կողմն ինքնասպան չէ, և մեր ժողովուրդն  ու պետությունը որևէ բան զիջել ի հաշիվ մեր անվտանգության՝ չենք ենթադրում և չենք հանդուրժելու։ Իրենք համոզվեցին գոնե նրանում, որ տարածքն ունի  կայացած հայկական բնակչություն, և իրենք մոնիթորինգ անելով հայկական մամուլն էլ, լավ էլ տեղյակ են ու քաջ գիտեն, թե ինչ կարող է պատահել որևէ հայ իշխանավորի, որը մի օր պիտի մթագնած գիտակցությամբ հանդգնի ոտնձգություն կատարել ազատագրված մասը թուրքին հանձնելու՝ ինչ-ինչ չակերտավոր երաշխքիների դիմաց,-նշել է Ալեքսանդր Քանանյանը։
Նրա խոսքերով՝ այս դիտարկումն ուղղակի ժամանակ սպանելու միջոց էր՝ գործընթացը ձգելու համար։
-Գործընթացը ձգվելու է տարիներ, մինչև որ գործընթացին մեկ այլ էական փոփոխություն և բովանդակություն չենք հաղորդի, բայց դա հնարավոր  կլինի ՀՀ-ում նորմալ իշխանութուն ունենալու  պարագայում,-ասել է նա։

Александр Кананян: «Мы не стерпим!»
Говоря о визите полевой оценочной миссии ОБСЕ в освобожденные территории НКР, политолог, историк, житель Карвачара Александр Кананян заявил, что власти РА и НКР не должны были быть настолько слабыми и допустить осуществления этого мониторинга, точно так же, как и Азербайджан не допустил осуществить мониторинг в Шаумянском районе и других территориях.
По его словам, сопредседатели МГ ОБСЕ стали очевидцами того, что не было особо крупного заселения, что очень плохо.
«С другой стороны, у них был повод увидеть, что территория уже в той или иной мере (во многих зонах довольно основательным образом) освоена армянами, что на этой территории живет привязанное к своей земле население, что в признанной РА, но пока не признанной международным сообществом НКР очень быстро растет то общественное и политическое убеждение, что имеющаяся в настоящее время линия прекращения огня является наибольшим компромиссом с армянской стороны и что армянская сторона не самоубийца, а наш народ и наше государство не предусматривает и не стерпит уступку чего-либо за счет нашей безопасности. Они убедились хотя бы  в том, что на территории проживает состоявшееся армянское население. Проведя мониторинг, они, как и армянские СМИ, прекрасно знают, что может случиться с каким-либо армянским властителем, который в один день в помутненном разуме отважится на посягательство, сдав освобожденную часть туркам (имеются в виду азербайджанцы - пер.) взамен на какие-то в кавычках «гарантии», - отметил Кананян.
По словам политолога, этот мониторинг является всего лишь средством убить время, чтобы затянуть процесс.
«Процесс будет затягиваться годами, до тех пор, пока мы не сообщим ему существенное изменение и новое содержание, однако это станет возможным лишь в том случае, если в РА будут нормальные власти»,- отметил он.