2006-ին՝ «շրջանավարտի 16-ամյակին» ընդառաջ, արցախցին, դարձյալ միջազգային նորմերին համապատասխանող հանրաքվեի անցկացմամբ, ընդունեց, «կնքեց»կյանքմտնելու իրավաքաղաքացիական իր ԱՆՁՆԱԳԻՐԸ' հանրապետության Սահմանադրությունը: Իսկ այս տարի Արցախի «չափահասության» 18-ամյակն էր, որի կապակցությամբ հայկական երկու պետությունների իշխանությունների համար արդեն ակնհայտ պետք է լիներ տարեդարձի ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ՆՇՄԱՆ հրատապությունը, հատկապես տարածաշրջանային արդի դրամատիկ զարգացումների համատեքստում: Արցախի 18-ամյակի միջազգայնորեն նշումը որպես յուրօրինակ «հակահարված» կհանդիսանա «ազատագրվածտարածքներիցհայկականզինուժըհանելուդիմացսահմանըբացելու» Թուրքիայի պայմանին և իհարկե Ադրբեջանի՝ օրըստօրե հաճախակի դարձող ռազմաշունչ հայտարարություններին:
Այնինչ ՀՀ ու ԼՂՀ ղեկավարությունը 2009-ին ևս բավարարվեց սեպտեմբերի 2-ի որոշման տարեդարձը միայն Ստեփանակերտում նշելով: Իսկ կուսակցությունները գրեթե մոռացության էին մատնել այդ օրվա խորհուրդը՝ բացառությամբ ՀՅԴ-ի, որն ինչ-որ հավաք էր նախաձեռնել, և «Ժառանգության», որի պատգամավորներն այցելել էին ՀՀ-ում ԼՂՀ ներկայացուցչություն, ապա Եռաբլուր (հուսամ, որ դեկտեմբերի 10-ին ևս «Ժառանգությունը» կկրկնի վերոնշյալ ուղին, քանզի այն բխում է նաև Արցախիանկախությունըճանաչելու մասին իրենց իսկ նախաձեռնած օրենքի նախագծի ոգուց, որը մերժվեց նժդեհահայդատականկոալիցիայի կողմից)...
Դուրս գանք փողոց և առաջին հադիպած ՀՀ հարյուր քաղաքացու հարցնենք՝ ի՞նչօրէդեկտեմբերի 10-ը(կամ սեպտեմբերի 2-ը): Կարող ենք վստահաբար պնդել, որ ճիշտ կպատասխանի նրանցից լոկ... 5-ը, առավելագույնը' 7-8-ը: Ցավոք սրտի: Իսկ ինչի՞ մասին է վկայում այդ հարցման' «նախօրոք հայտնի» անմխիթար արդյունքը (շեշտեմ, որ ինքս ծանոթ-բարեկամ-հարևան շրջագծով հարցրել եմ շուրջ 30-ի, և նրանցից միայն մեկն է ճիշտ պատասխանել, մեկն էլ' «կիսաճիշտ»' Ղարաբաղիինչ-որօրէ... մոտեցմամբ): Այն իրողության մասին, որ եթե Արցախի անկախության օրվա վերաբերյալ այսպիսին է հայաստանաբնակներիս իմացությունը, ապա այդ դեպքում ի՞նչ ակնկալել սփյուռքահայերից: Տոնի օրվան ու խորհրդին անտեղյակ մեր միլիոնավոր հայրենակիցներն ինչպե՞ս կարող են իրենցը համարել և ջերմությամբ ու հարազատի սրտացավությամբ համահայկական տոնի վերածել բովանդակ հայության 20-րդ դարավերջի հաղթանակի, թերևս, ամենաիրավարար հիմքը հանդիսացող դեկտեմբերի 10-ը:
...Ե՞րբ պիտի վերջապես մեր իշխանությունները հասկանան, որ աշխարհի տասնյակ հայաշատ քաղաքներում միլիոնավոր հայորդիների կողմից արցախահայկական տոներ դեկտեմբերի 10-ի և սեպտեմբերի 2-ի միջազգային նշումը' ՀՀ ու ԼՂՀ դրոշներով, պաստառներով և այլն, միանշանակ նպաստելու է Արցախի անկախության միջազգային ճանաչմանը: Սեպտեմբերի 2-ի հնարավորությունը, ինչպես վերն ընդգծեցի, մենք արդեն «բաց թողեցինք»: Արդ, «հերթը» Արցախի 1991թ. անկախության հանրաքվեի օր դեկտեմբերի 10-իննէ: Եվ այժմ, աչքի առաջ ունենալով նաև տեղեկատվական բացը, ՀՀ իշխանությունները քանիցս բարձրաձայնած իրենց «նախաձեռնողականությունը» տեսանելիորեն հանդես բերելու լավ և, որ ամենակարևորն է, ազգօգուտ առիթն ունեն: Ու ոչ միայն Արցախին առնչվող պատմական հիշարժան տարեթվերը «ճանաչողական» իմաստով լայն հասարակայնությանը մատուցելու, այլ նաև, ի տես ողջ աշխարհի, հայության համախմբման արդի հրամայականը պատմական այս կարևոր շրջափուլում կազմակերպելու առումով, ինչն այս տարում կյանքի կոչելու ամենահարմար առիթը, իհարկե, դեկտեմբերի 10-ի նշումն է միջազգայնորեն։
Նման խոշորածավալ միջազգայնացված ակցիաներն անպայմանորեն կնպաստեն նաև, որ հայության ռազմաքաղաքական հաղթանակը ամրագրվի ոչ պակաս կարևոր' դիվանագիտական «ճակատում»: Դիցուք, հենց դեկտեմբերի10-ի նմանատիպ նշումը, որը Սփյուռքի տասնյակ հայկական ազդեցիկ գաղթօջախների հմուտ կազմակերպման շնորհիվ կարող է և լայնորեն լուսաբանվել համաշխարհային լրատվամիջոցներով, ինչը, ըստ իս, չափազանց կարևոր է: Էությամբ հանդիսանալով ապրիլի 24-ի «հակառակ կողմը»' ողջ հայությունը դեկտեմբերի 10-ին ևս դուրս կգա փողոց, միայն' ոչ թե ոգեկոչելու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, այլ ուրախ ու տոնական շուքով, հայկական երկու պետությունների դրոշներով, պաստառներով ու հաղթական տրամադրությամբ նշելու Արցախի անկախության օրը: Եվ այդ «միջոցառումները», հասկանալի է, որ կառաջացնեն տվյալ պետությունների քաղաքացիների (փորձագետների, հ/կ-ների, լրագրողների, քաղաքագետների...) շրջանում հասարակական հետաքրքրություն, որին սովորաբար հաջորդում է ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱՐԾԻՔԻ ձևավորումը: Իսկ քաղաքակիրթ երկրներում իրենց ծառայող իշխանությունների ընտրությունն ազատ ու տիրաբար կատարող քաղաքացիներիհասարակականկարծիքը, որպես կանոն, «ամրակայվում» է այդ պետությունների քաղաքական ուղեգծի դիվանագիտական «խոհանոցում»... Ահա նաև այս հանգամանքն է, որ վկայում է դեկտեմբերի 10-ի համահայկական նշման քաղաքական նպատակահարմարությունն ու հրատապությունը:
Ամփոփելով խոսքս՝ զգուշավոր լավատեսությունս եմ հայտնում առ այն, որ համաշխարհային քաղաքականության կենտրոնական «թատերաբեմում» վերջերս հայտնված Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետություններն անկորուստ կհաղթահարեն «պատմության քառուղիների»՝ խութերով լի այս դիվանագիտական-ռազմաքաղաքական ճամփաբաժանը (որին լիովին հավատում եմ), ինչի ճիշտ ու նաև շահեկան ուղիներից մեկն էլ 1991թ. Արցախիանկախությանհանրաքվեիօրդեկտեմբերի 10-իհամահայկականնշումնէաշխարհիբազմաթիվքաղաքներումմիլիոնավորհայերիկողմից...
Դեկտեմբերի 10-ը՝ բացառիկ կարևոր նշանակության օր
Երբ 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի մարզային ու Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանը կայացրեց իր պատմական որոշումը՝ ԼՂՀ անկախության հռչակագիրը, նույն տարվա դեկտեմբերի 10-ին արցախահայությունը հանրաքվեով (որին մասնակցում էին ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ ու բազմաթիվ դիտորդներ տարբեր երկրներից, այդ թվում' Մինսկի խմբի անդամ պետություններից) հռչակեց իր անկախությունը: Փաստորեն, ժողովրդի կամարտահայտության այդ վճռորոշ, միջազգայնորեն ճանաչված ամենաիրավարար գործիք ՀԱՆՐԱՔՎԵՈՎ Արցախը յուր անկախ հանրապետության «օրինական ծննդյան վկայականը» երկնեց:
2006-ին՝ «շրջանավարտի 16-ամյակին» ընդառաջ, արցախցին, դարձյալ միջազգային նորմերին համապատասխանող հանրաքվեի անցկացմամբ, ընդունեց, «կնքեց» կյանք մտնելու իրավաքաղաքացիական իր ԱՆՁՆԱԳԻՐԸ' հանրապետության Սահմանադրությունը: Իսկ այս տարի Արցախի «չափահասության» 18-ամյակն էր, որի կապակցությամբ հայկական երկու պետությունների իշխանությունների համար արդեն ակնհայտ պետք է լիներ տարեդարձի ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ՆՇՄԱՆ հրատապությունը, հատկապես տարածաշրջանային արդի դրամատիկ զարգացումների համատեքստում: Արցախի 18-ամյակի միջազգայնորեն նշումը որպես յուրօրինակ «հակահարված» կհանդիսանա «ազատագրված տարածքներից հայկական զինուժը հանելու դիմաց սահմանը բացելու» Թուրքիայի պայմանին և իհարկե Ադրբեջանի՝ օրըստօրե հաճախակի դարձող ռազմաշունչ հայտարարություններին:
Այնինչ ՀՀ ու ԼՂՀ ղեկավարությունը 2009-ին ևս բավարարվեց սեպտեմբերի 2-ի որոշման տարեդարձը միայն Ստեփանակերտում նշելով: Իսկ կուսակցությունները գրեթե մոռացության էին մատնել այդ օրվա խորհուրդը՝ բացառությամբ ՀՅԴ-ի, որն ինչ-որ հավաք էր նախաձեռնել, և «Ժառանգության», որի պատգամավորներն այցելել էին ՀՀ-ում ԼՂՀ ներկայացուցչություն, ապա Եռաբլուր (հուսամ, որ դեկտեմբերի 10-ին ևս «Ժառանգությունը» կկրկնի վերոնշյալ ուղին, քանզի այն բխում է նաև Արցախի անկախությունը ճանաչելու մասին իրենց իսկ նախաձեռնած օրենքի նախագծի ոգուց, որը մերժվեց նժդեհահայդատական կոալիցիայի կողմից)...
Դուրս գանք փողոց և առաջին հադիպած ՀՀ հարյուր քաղաքացու հարցնենք՝ ի՞նչ օր է դեկտեմբերի 10-ը (կամ սեպտեմբերի 2-ը): Կարող ենք վստահաբար պնդել, որ ճիշտ կպատասխանի նրանցից լոկ... 5-ը, առավելագույնը' 7-8-ը: Ցավոք սրտի: Իսկ ինչի՞ մասին է վկայում այդ հարցման' «նախօրոք հայտնի» անմխիթար արդյունքը (շեշտեմ, որ ինքս ծանոթ-բարեկամ-հարևան շրջագծով հարցրել եմ շուրջ 30-ի, և նրանցից միայն մեկն է ճիշտ պատասխանել, մեկն էլ' «կիսաճիշտ»' Ղարաբաղի ինչ-որ օր է... մոտեցմամբ): Այն իրողության մասին, որ եթե Արցախի անկախության օրվա վերաբերյալ այսպիսին է հայաստանաբնակներիս իմացությունը, ապա այդ դեպքում ի՞նչ ակնկալել սփյուռքահայերից: Տոնի օրվան ու խորհրդին անտեղյակ մեր միլիոնավոր հայրենակիցներն ինչպե՞ս կարող են իրենցը համարել և ջերմությամբ ու հարազատի սրտացավությամբ համահայկական տոնի վերածել բովանդակ հայության 20-րդ դարավերջի հաղթանակի, թերևս, ամենաիրավարար հիմքը հանդիսացող դեկտեմբերի 10-ը:
...Ե՞րբ պիտի վերջապես մեր իշխանությունները հասկանան, որ աշխարհի տասնյակ հայաշատ քաղաքներում միլիոնավոր հայորդիների կողմից արցախահայկական տոներ դեկտեմբերի 10-ի և սեպտեմբերի 2-ի միջազգային նշումը' ՀՀ ու ԼՂՀ դրոշներով, պաստառներով և այլն, միանշանակ նպաստելու է Արցախի անկախության միջազգային ճանաչմանը: Սեպտեմբերի 2-ի հնարավորությունը, ինչպես վերն ընդգծեցի, մենք արդեն «բաց թողեցինք»: Արդ, «հերթը» Արցախի 1991թ. անկախության հանրաքվեի օր դեկտեմբերի 10-ինն է: Եվ այժմ, աչքի առաջ ունենալով նաև տեղեկատվական բացը, ՀՀ իշխանությունները քանիցս բարձրաձայնած իրենց «նախաձեռնողականությունը» տեսանելիորեն հանդես բերելու լավ և, որ ամենակարևորն է, ազգօգուտ առիթն ունեն: Ու ոչ միայն Արցախին առնչվող պատմական հիշարժան տարեթվերը «ճանաչողական» իմաստով լայն հասարակայնությանը մատուցելու, այլ նաև, ի տես ողջ աշխարհի, հայության համախմբման արդի հրամայականը պատմական այս կարևոր շրջափուլում կազմակերպելու առումով, ինչն այս տարում կյանքի կոչելու ամենահարմար առիթը, իհարկե, դեկտեմբերի 10-ի նշումն է միջազգայնորեն։
Նման խոշորածավալ միջազգայնացված ակցիաներն անպայմանորեն կնպաստեն նաև, որ հայության ռազմաքաղաքական հաղթանակը ամրագրվի ոչ պակաս կարևոր' դիվանագիտական «ճակատում»: Դիցուք, հենց դեկտեմբերի 10-ի նմանատիպ նշումը, որը Սփյուռքի տասնյակ հայկական ազդեցիկ գաղթօջախների հմուտ կազմակերպման շնորհիվ կարող է և լայնորեն լուսաբանվել համաշխարհային լրատվամիջոցներով, ինչը, ըստ իս, չափազանց կարևոր է: Էությամբ հանդիսանալով ապրիլի 24-ի «հակառակ կողմը»' ողջ հայությունը դեկտեմբերի 10-ին ևս դուրս կգա փողոց, միայն' ոչ թե ոգեկոչելու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, այլ ուրախ ու տոնական շուքով, հայկական երկու պետությունների դրոշներով, պաստառներով ու հաղթական տրամադրությամբ նշելու Արցախի անկախության օրը: Եվ այդ «միջոցառումները», հասկանալի է, որ կառաջացնեն տվյալ պետությունների քաղաքացիների (փորձագետների, հ/կ-ների, լրագրողների, քաղաքագետների...) շրջանում հասարակական հետաքրքրություն, որին սովորաբար հաջորդում է ՀԱՍԱՐԱԿԱԿԱՆ ԿԱՐԾԻՔԻ ձևավորումը: Իսկ քաղաքակիրթ երկրներում իրենց ծառայող իշխանությունների ընտրությունն ազատ ու տիրաբար կատարող քաղաքացիների հասարակական կարծիքը, որպես կանոն, «ամրակայվում» է այդ պետությունների քաղաքական ուղեգծի դիվանագիտական «խոհանոցում»... Ահա նաև այս հանգամանքն է, որ վկայում է դեկտեմբերի 10-ի համահայկական նշման քաղաքական նպատակահարմարությունն ու հրատապությունը:
Ամփոփելով խոսքս՝ զգուշավոր լավատեսությունս եմ հայտնում առ այն, որ համաշխարհային քաղաքականության կենտրոնական «թատերաբեմում» վերջերս հայտնված Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետություններն անկորուստ կհաղթահարեն «պատմության քառուղիների»՝ խութերով լի այս դիվանագիտական-ռազմաքաղաքական ճամփաբաժանը (որին լիովին հավատում եմ), ինչի ճիշտ ու նաև շահեկան ուղիներից մեկն էլ 1991թ. Արցախի անկախության հանրաքվեի օր դեկտեմբերի 10-ի համահայկական նշումն է աշխարհի բազմաթիվ քաղաքներում միլիոնավոր հայերի կողմից...

Когда 2 сентября 1991г. совместная сессия Облсовета НКАО и Райсовета Шаумяновского района приняла свое историческое решение - Декларацию о Независимости НКР, 10-го декабря того же года армянство Арцаха провозгласило свою независимость посредством референдума (в котором приняли участие представители СМИ и многочисленные наблюдатели из различных стран, в том числе из стран-членов Минской группы ОБСЕ).Фактически, этим судьбоносным, международно признанным, самым правомочным орудием РЕФРЕНДУМОМ Арцах получил «законное свидетельство рождения» своей первой республики.
В 2006г. в преддверии «завершения периода 16-летия», арцахец снова проведением соответствующего международным нормам референдума, принял, «поставил печать» о вхождении в жизнь своего гражданско-правового ПАСПОРТА - Конституцию республики. А в этом году было «18-летие совершеннолетия»Арцаха, в связи с чем для властей двух армянских государств уже должна была быть очевидной актуальность ОБЩЕАРМЯНСКОГО ПРАЗДНОВАНИЯ годовщины, особенно в контексте современных драматических развитий в регионе. Международное празднование 18-летия Арцаха явится своеобразным «контрударом» условию Турции «открыть границу взамен вывода армянских вооруженных сил из освобожденных территорий» и конечно учащающимся изо дня в день воинственным заявлениям Азербайджана.
В то время как в 2009г. руководство РА и НКР опять удовлетворилось отмечать годовщину решения от 2 сентября лишь в Степакерте. Партии же почти предали забвению таинство дня, за исключением партии АРФД, которая предприняла какое-то собрание, и партии «Наследие», чьи депутаты посетили представительство НКР в РА, а затем Ераблур (надеюсь, что 10-го декабря «Наследие» снова повторит вышеуказанный путь, поскольку он исходит также из духа инициированного ими же проекта закона о признании независимости Арцаха, который был отвергнут нждеевско-айдатовской коалицией)...
Выйдем на улицу и спросим у первых встречных, ста граждан РА: «Что за день 10-ое декабря (или 2-ое сентября)? Можем с уверенностью сказать, что из них правильно ответят лишь... 5, максимум - 7-8. К сожалению. А о чем свидетельствует «заранее известный» безутешный результат этого опроса (подчеркну, что я сам опросил около 30 человек из знакомых-родственников-соседей и только один из них ответил правильно, еще один «полуправильно» - с подходом, что это какой-то день Карабаха...). Если знания жителей Армении о дне независимости Арцаха таковы, то в таком случае чего ожидать от армян Диаспоры?
Как могут миллионы наших соотечественников, незнающие о дне и таинстве праздника, считать своим и с теплотой и трепетом превратить в общеармянский праздник 10-е декабря, представляющий, быть может, самую правовую основу победы армянства конца 20-го века?
...Когда наконец наши власти поймут, что празднование арцахско-армянских праздников 10-го декабря и 2-го сентября миллионами наших соотечественников в десятках армянонаселенных городах с флагами РА и НКР, транспарантами и т. п., однозначно будет способствовать международному признанию независимости Арцаха. Как я отмечал выше, мы уже «упустили» возможность 2-го сентября. Вот, на очереди 10-е декабря - день референдума 1991г. И сейчас, имея перед глазами также и информационный пробел, власти РА, который уже раз заявившие о своей «инициативности», имеют возможность теоретически выступить с хорошим, и что очень важно, приносящим пользу нации поводом. И не только в плане предоставления широкой общественности в «ознакомительном» смысле достопримечательных годовщин, касающихся Арцаха, а также на показ всему миру в плане организации сплочения армянства в этот современный исторический этап, что, конечно, самым удобным поводом для претворения в жизнь является международное празднование 10 декабря.
Подобные крупномасштабные интернационализированные акции обязательно будут способствовать также тому, чтобы военно-политическая победа армянства зафиксировалась на не менее важном «фронте» - дипломатическом. Допустим, что подобное празднование 10-го декабря благодаря искусной организации десятка влиятельных общин Диаспоры может быть широко освещено в мировых СМИ, что, на мой взгляд, чрезмерно важно.
Являясь, по сути, «обратной стороной 24-го апреля, 10-го декабря всё армянство выйдет на улицы, только не в память жертв Геноцида, а с радостным и праздничной торжественностью, с флагами двух армянских государств, плакатами и победным настроением отмечать День независимости Арцаха. И эти мероприятия, понятно, что вызовут общественный интерес среди граждан данных государств (экспертов, общественных организаций, журналистов, политологов...), за чем обычно следует формирование ОБЩЕСТВЕННОГО МНЕНИЯ. А в цивилизованных странах общественное мнение граждан, сделавших свободный выбор, как правило, «закрепляется» на дипломатической «кухне» политического курса этих государств... Вот также то обстоятельство, которое свидетельствует о политической целесообразности и актуальности общеармянского празднования 10-го декабря...
Подытоживая статью, выражаю осторожный оптимизм относительно того, что оказавшиеся в последнее время на «театральной сцене» центров мировой политики Республика Армения и Арцахская Республика без потерь преодолеют «тропинки истории», полные проблемами на дипломатическо-военно-политической развилке дорог, одной из верных и выгодных путей которой является всеармянское празднование референдума независимости Арцаха 10-ого декабря 1991 года миллионами армян в различных городах мира...
10-е декабря - исключительно важный день
Когда 2 сентября 1991г. совместная сессия Облсовета НКАО и Райсовета Шаумяновского района приняла свое историческое решение - Декларацию о Независимости НКР, 10-го декабря того же года армянство Арцаха провозгласило свою независимость посредством референдума (в котором приняли участие представители СМИ и многочисленные наблюдатели из различных стран, в том числе из стран-членов Минской группы ОБСЕ). Фактически, этим судьбоносным, международно признанным, самым правомочным орудием РЕФРЕНДУМОМ Арцах получил «законное свидетельство рождения» своей первой республики.