Սերժ Սարգսյանի պարտիզանությունը և «Lragir.am»-ի էժանագին պահվածքը
Սերժ Սարգսյանի և նրա «ծպտյալ» թիմակիցների արձագանքը Վարդան Օսկանյանի հայտարարությանը պարզունակ էր և կանխատեսելի:
ՀՀԿ ղեկավարն «անկախ» մամուլի («Lragir.am» և այլ «Մուտիտ.am»-ներ), կլիմաքսային տարիքից անցած լրատվական դաշտի կնանիքի և երկարատև տվայտանքներից հետո Աշոտյանի խաշային «թրի» տակով անցած «անժառանգ» ստյոպիկատիպ ստատուսչիների միջոցով (չհաշված սրանց ջրերն ընկած «ազնիվ քյարփինջներին) մի շարք «մեղադրանքներ» ներկայացրեց Օսկանյանին, ինչից պարզ դարձավ, որ Բ26-ի քարոզչական զինանոցն աղքատ է, բարոյապես ու ֆիզիկապես մաշված: Հաճախորդներն էլ գտնվում են ստեղծագործական ճգնաժամի մեջ:
Սերժ Սարգսյանը՝ ընդդիմադիր և մարտի 1-ի զոհ
Պատկերացնո՞ւմ եք՝ Սերժ Սարգսյանը մեղադրում է Օսկանյանին նախկին իշխանության ներկայացուցիչ և Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության տարիներին վերջինիս թիմակիցը լինելու մեջ:
Սարգսյանը երևի Քոչարյանի նախագահության տարիներին պլակատը ձեռքին պահանջել է իշխանափոխություն և չի հանդիսացել դե ֆակտո երկրորդ դեմքը՝ կոորդինացնելով քրեաօլիգարխիկ շրջանակների գործունեությունը: Կամ էլ Սարգսյանն իշխանության մեջ ընդդիմության ներկայացուցիչն է եղել՝ պարտիզանություն անելով պաշտպանության նախարար եղած ժամանակ:
Եթե Օսկանյանի դեմ քարոզարշավի մեխը դառնալու է այն, որ նա եղել է նախկին արտգործնախարար և նորմալ հարաբերություններ ունի Քոչարյանի հետ, ապա «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայից պետք է շնորհակալ լինել նման անտաղանդ տեխնոլոգիա կիրառելու համար:
Սարգսյանը նաև իր մամուլին քսի է տալիս Օսկանյանի դեմ մարտի 1-ի թեմայով: Նկատենք, որ սա արդեն փարիսեցիության և դեմագոգիայի գագաթնակետն է, քանզի բացառապես մարտի 1-ի միջոցով Սերժ Սարգսյանը կարողացավ նախագահի աթոռին հայտնվել 2008-ին:
Եթե ՀՀԿ ղեկավարը որոշել է մարտի 1-ի թեման դնել շրջանառության մեջ, ապա կրակի հետ է խաղում: Իսկ եթե նրա քարոզիչներն են սեփական նախաձեռնությամբ մարտի 1-ի մասին հիշել, ապա դա նույնպես խաղ է կրակի հետ:
Շատ է շահարկվում Օսկանյանի հայտնի ասուլիսը (փաստորեն, Սերժ Սարգսյանին դա մինչև հոգու խորքը խոցել է): Տեղին է հիշեցնելը, որ Օսկանյանն ասուլիս տվեց կրակոցներից ժամեր առաջ՝ փորձելով կանխել սպասվող բախումները: Նա այն պաշտոնյան էր, ով անձնական պատասխանատվություն վերցրեց ու խոսքով դիմեց հանրությանը՝ կոչ անելով կողմերին գնալ երկխոսության: Եվ դա այն դեպքում, երբ Սարգսյանն, իբր, հիսուն տոկոսից ավելի էր ստացել ու մեկ փուլով դարձել նախագահ:
Եթե Սարգսյանն իրոք ընտրված լիներ, ապա հետընտրական լարվածություն չէր լինի, իսկ լինելու դեպքում էլ հենց ինքը պետք է հանրությանը դիմեր, այնինչ այդ օրերին նա, իր ոճին հավատարիմ, անհետացել էր հանրության տեսադաշտից ու զբաղված էր ուրիշ գործով:
Այնպես որ, ով՝ ով, բայց Սերժ Սարգսյանն ու իր թիմը մարտի 1-ի թեմայով ավելի լավ է՝ սուս մնան: Նրանց չի փրկի անգամ «Սպիտակ մեխակներ Մյասնիկյանի արձանին» օպերացիան:
Հարկ է առանձնահատուկ նշել, որ մարտի 1-ի հարցում սուպերանբարոյական և էժանագին պահվածք է դրսևորում ադրբեջանական լրատվամիջոցների սիրելի «Lragir.am»-ը: Քանզի ծառայել մարտի 1-ի թիվ մեկ շահառուին և, միևնույն ժամանակ, կոկորդիլոսի արցունքներ թափել այդ թեմայով կարող է իրեն թույլ տալ միայն բարոյականությունը վաղուց Բ26-ի պատերի տակ թողածը:
Սույն լրատվամիջոցը նաև հավատաքննիչի դեր է ստանձնել՝ կոչ անելով Օսկանյանին գնահատական տալ քոչարյանական կառավարման շրջանին ու տարանջատվել, ապա նոր միայն մտնել քաղաքական գործընթացների մեջ: Եվ սա ասում է մի լրատվամիջոց, որը պնդում է, թե 2008-ից հետո բան չի փոխվել, և փոխվել են միայն անձերը, և որը գործող իշխանությունների կրնկի տակ է հայտնվել՝ հրապարակավ հանրությանը բացատրություն չներկայացնելով, թե այդ ինչպես պատահեց, որ երբեմնի «թունդ ընդդիմադիր» կայքը վերածվեց Սերժ Սարգսյանի լակեյի ու «սլիվնոյ բաչոկի»:
Ինչ մնում է «մեղադրանքների» տեխնոլոգիական մասին, ապա դրանք չաշխատող են, քանզի Օսկանյանն իր գործունեությամբ է ապացուցել, որ ինքնաբավ, ինքնուրույն և սկզբունքներ ունեցող քաղաքական գործիչ է: Նա, ի տարբերություն Սերժ Սարգսյանի, պարտիզանություն չի անում և չի փորձում էժանագին ձևով տարանջատվել Ռոբերտ Քոչարյանի հետ աշխատած տարիներից ու ներկայումս էլ նորմալ մարդկային հարաբերություններ ունի երկրորդ նախագահի հետ:
Ռոբերտ Քոչարյանի մասով Սերժ Սարգսյանի կիրառած քարոզչակոդերը չեն տեղավորվում ոչ բարոյական, ոչ էլ այլ հարթություններում, քանի որ պարտիզանություն խաղալը և սեփական անցյալի վրա հարձակվելը շատ կոնկրետ ռեակցիա են առաջացնում մարդկանց մոտ:
Ինչպես որ ութ տարի առաջ նախընտրական փուլում Սարգսյանը փորձում էր խաչ քաշել իր անցյալի վրա ու, ինչ-ինչ հաշվարկներից ելնելով, տարածել, թե ինքը ղարաբաղցի չէ, այլ գորիսեցի, այնպես էլ 2008-ից հետո է տարածում, թե Քոչարյանի հետ իրականում «դուշման» է եղել, ու կապ չունի նախորդ իշխանության հետ: Թե ինչ օգուտ է ստանում ՀՀԿ ղեկավարը դրանից, միայն ինքը կիմանա:
Մեր կողմից նկատենք, որ այդ ամենի արդյունքում ՀՀԿ ղեկավարը դառնում է անհայրենիք ու հետին թվով պարտիզան, որովհետև ուրանում է իր ղարաբաղյան անցյալը, բայց չի դառնում գորիսեցի, համ էլ, Քոչարյանի դեմ կռիվ տալով, ցույց է տալիս իր մարդկային որակներն ու ֆոբիաները:
Դե, իսկ հանրությունը թքած ունի տեխնոլոգիաների վրա:
Հանրությունը փոփոխություն է պահանջում և այդ փոփոխության կարևորագույն նախապայման դիտարկում Սերժ Սարգսյանի հեռացումը պետական կառավարման համակարգից: Պետք է կենտրոնանալ, հետևաբար, հանրային պահանջի բավարարման հարցի վրա:

Партизанство Сержа Саргсяна и дешевое поведение «Lragir.am»
Реакция Сержа Саргсяна и его «скрытых» соратников на заявление Вардана Осканяна была примитивной и ожидаемой.
Через «независимую» прессу («Lragir.am» и другие «Mutilovo.am»-ы), перешагнувших климаксный возраст представительниц информационного поля и прошедших после долгих душевных мучений под хашевым мечом Ашотяна «выморочных» степикоподобных статусописцев (не считая попавших под их влияние «честных кирпичей») руководитель РПА выдвинул Осканяну ряд «обвинений», из чего стало ясно, что агитационный арсенал президентского дворца оскудел и морально и физически износился. Клиенты же власти пребывают в творческом кризисе.
Серж Саргсян – оппозиционер и жертва «1 марта»
Представляете, Серж Саргсян обвиняет Осканяна в бытности представителем бывшей власти и соратником Роберта Кочаряна в годы его президентства?
Наверное, в период президентства Кочаряна Саргсян с плакатом в руках требовал смены власти и не являлся де-факто вторым лицом в государстве, координировавшим деятельность криминально-олигархических кругов. Или Саргсян был представителем оппозиции внутри власти, занимаясь партизанством в бытность министром обороны.
Если гвоздем агиткампании против Осканяна станет то, что он был министром иностранных дел и имеет хорошие отношения с Кочаряном, то «геббельскому» агитпропу за применение подобной технологии нужно быть благодарным.
Саргсян натравливает свою прессу на Осканяна также по части «1 марта». Заметим, что это уже верх фарисейства и демагогии, так как Серж Саргсян сумел оказаться в 2008 году в президентском кресле исключительно благодаря событиям 1 марта.
Если руководитель РПА решил ввести в оборот тему «1 марта», то он играет с огнем. Если же о «1 марта» его пропагандисты вспомнили по собственной инициативе, то это тоже является игрой с огнем.
Много спекулируется на тему известной пресс-конференции Осканяна (фактически, Сержа Саргсяна это задело до глубины души). Уместно напомнить, что Осканян дал пресс-конференцию за несколько часов до выстрелов, пытаясь предотвратить ожидавшиеся столкновения. Он был тем чиновником, который взял на себя ответственность выступить перед обществом, призвав стороны пойти на диалог. И это в том случае, когда Саргсян якобы набрал более 50 процентов и стал президентом в один тур голосования.
Если бы Саргсян действительно был избран, то поствыборной напряженности не было, а если бы она и была, то к обществу должен был обратиться именно он, в то время как в те дни он, будучи верен своему стилю, пропал из поля зрения, будучи занят совсем другим.
Кто-кто, а Серж Саргсян со своей командой на тему «1 марта» лучше бы помалкивал. Спасти его не в силах даже операция «Белые гвоздики к памятнику Мясникяна».
Стоит особо отметить, что в вопросе «1 марта» сверхаморальное и дешевое поведение проявляет любимчик азербайджанских СМИ «Lragir.am». Позволить себе служить главному выгодополучателю «1 марта» и одновременно проливать крокодиловы слезы на эту тему может лишь уже давно оставивший свою моральность под стенами президентского дворца субъект.
Данное СМИ взяло на себя роль инквизитора, призывая Осканяна дать оценку периоду правления Кочаряна и дистанцироваться от него, уже после чего войти в политические процессы. И это говорит СМИ, которое настаивает, что с 2008 года ничего не изменилось и что сменились только личности, и которое оказалось под каблуком действующей власти и всё еще не дало обществу объяснений, как так получилось, что некогда «яро оппозиционный» сайт превратился в лакея Сержа Саргсяна и «сливной бачок».
Что касается технологии «обвинений», то она не работает, так как Осканян делом доказал, что является самодостаточным, самостоятельным и обладающим принципами политическим деятелем. Он, в отличие от Саргсяна, не занимается партизанством и не пытается дешевыми способами дистанцироваться от периода работы с Робертом Кочаряном, и поддерживает сейчас со вторым президентом РА нормальные человеческие отношения.
Применяемые по части Роберта Кочаряна пропагандистские коды Сержа Саргсяна не умещаются ни в моральные, ни в какие бы то ни было другие рамки, так как партизанство и нападки на собственное прошлое вызывают у людей весьма конкретную реакцию.
Точно так же, как восемь лет назад в ходе предвыборного этапа Саргсян пытался отказаться от своего прошлого и, исходя из каких-то расчетов, распространить, будто он не карабахец, а горисец, так и после 2008 года муссирует, что якобы в реальности был Кочаряну врагом, и не имеет к предыдущей власти никакого отношения. Какую из этого пользу извлекает руководитель РПА, известно ему одному.
Со своей стороны заметим, что в результате всего этого руководитель РПА становится лишенным родины и партизанствующим задним числом человеком, так как отрекается от своего карабахского прошлого, не становясь горисцем, да и, ведя борьбу с Кочаряном, демонстрирует свои человеческие качества и фобии.
Обществу же наплевать на технологии. Оно требует изменений и рассматривает в качестве важнейшего предусловия этих изменений отстранение Сержа Саргсяна от системы госуправления. Следовательно, нужно сконцентрироваться на удовлетворении общественного требования.