Մի հայտարարված ընտրակեղծարարության պատմություն
Սահմանադրական «հեղաշրջմամբ» Սերժ Սարգսյանը փորձում է ցմահ իշխանություն ունենալու հայտ ներկայացնել։ Նոր Ընտրական օրենսգրքով արդեն փորձ է արվում ցմահ իշխանությունը դարձնել ժառանգական՝ «հորից «որդի»» տարբերակով։
Երբ նոր Սահմանադրությամբ ԱԺ ձևավորման հարցը թողնվեց օրենքով կարգավորելուն, արդեն իսկ պարզ էր, որ շատ վատ բան է սպասվում։ Այդպես էլ եղավ։
Հիմա դաշնակցականներին դեմ են տվել հանրությանը, որպեսզի սրանք հայտարարեն, թե իրենց սկզբունքային կետերից մեկը կատարվել է, ու նոր Սահմանադրությամբ անցել ենք խորհրդարանի հարյուր տոկոս համամասնական ընտրակարգին, սակայն իրականում ավելացվել են մեծամասնական տեղերը։
Նոր Ընտրական օրենսգիրքը հիբրիդային է և հիմնված «քցելու» հայեցակարգի վրա։
ՀՀԿ ղեկավարն ուզում է «քցել» ինչպես հանրության ճնշող մեծամասնությանը՝ վերարտադրվելով, այնպես էլ սեփական «թիմակիցներին»՝ «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելով։
Հանրությանը «քցելու» հարցը պարզ է։ Հույսը դրված է ընտրակեղծիքների վրա, քանզի բոլորն էլ գիտեն, որ հակառակ պարագայում գրեթե զրո ձայն կստանա այն ցուցակը, որի վրա կհենվի Սերժ Սարգսյանը։
Ինչ վերաբերում է «թիմակիցներին» «քցելուն», ապա դա ուզում են իրականացնել մեծամասնական ընտրատեղամասերում ռեյտինգային քվեարկություն անցկացնելու միջոցով։
Սերժ Սարգսյանն իր վերջին ելույթում հենց այդ «մեսիջն» էլ տվել էր, որ որևէ մեկի համար տեղը երաշխավորված չէ։ Ըստ այդմ՝ նա բոլոր փող ծախսող և կեղծիքներ կազմակերպող տեղական նշանակության լիսկաներին ու շմայսներին խցկելու է իր ցուցակի ներքևի մասերում, որպեսզի «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան հանրությանը փորձի խաբել, թե բա՝ տեսեք՝ ինչ բարեփոխիչն է ՀՀԿ ղեկավարը, և ինչ «գյոզալական» տղաների ու աղջկերքի է դրել ցուցակի վերևում։
Այս ամենին զուգահեռ՝ Սարգսյանն «այո» է ասելու լիսկաներին ու շմայսներին և ուղարկելու է նրանց ՀՀԿ ցուցակի վերևում հայտնված «գյոզալական» տղերքի ու աղջկերքի համար ձայն բերելու և սեփական տեղն ապահովելու։ Թե վերջում ով «կքցվի», կերևա ընտրության հաջորդ օրը։ Սարգսյանին պետք է, որ մի քանի փողատեր կամ հանցագործ մրցեն իրար հետ նույն ընտրատեղամասում, որպեսզի ռեյտինգ հավաքեն, բայց բոլորը միասին աշխատեն իր ցուցակի օգտին, և միայն ամենաուժեղ լիսկաները գան ապագա ԱԺ (թույլ ու «քցված» լիսկաներին «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան կփորձի ներկայացնել որպես բարեփոխումների վկայություն)։ Այդպիսով Սարգսյանն ուզում է էշի տեղ դնել իր «թիմակիցներին» ու «քցել» հայ ժողովրդին։
Թե իրականում ինչ կստացվի, ցույց կտան առաջիկա զարգացումները։ Մեկ բան պարզ է, որ լիսկաներն ու շմայսները միայն հարյուր տոկոս երաշխիք ունենալու դեպքում ձայն կբերեն Սերժ Սարգսյանի և նրա հաճախորդ տղաների ու աղջկերքի համար։ Իսկ դա նշանակում է, որ ՀՀԿ ղեկավարի «շուստրի» պլանը կարող է, այսպես ասած, թարս բուսնել։ Ինչևէ։
Մեկ բան հստակ է՝ էս գլխից բոլորի համար պարզ է, թե ինչ է պլանավորել Սերժ Սարգսյանը։ Նոր ԸՕ–ն ցույց է տալիս, թե ինչպես է տեղի ունենալու «ընտրական» հանցագործությունը։ Պարզ է նաև, թե ինչ է սպասվում Հայաստանին ու ՀՀ քաղաքացիներին գործող իշխանական կլանի վերարտադրության դեպքում։ Մի խոսքով, ընտրակեղծարարության հայտը հրապարակավ ներկայացվել է, բոլորը բոլորին գիտեն ու գիտեն, թե ինչ է լինելու, եթե...
Սերժ Սարգսյանը հանրությունից ակնկալիք չունի։ Վերջինս էլ՝ Սերժ Սարգսյանից։ ՀՀԿ ղեկավարը տարիներ շարունակ ցույց է տվել, որ ունի զրո պետական ու հանրային առաքելություն։ Մենք նորություն չենք ասում, փաստն ենք արձանագրում։ Հանրության համար ամեն ինչ տեսանելի է։
Մնում է կանխել հայտարարված ընտրակեղծարարությունն ու փոխել Հայաստան անունով գնացքի ուղղությունը, այլապես գնացքից թռչելն էլ չի փրկի, քանզի գնացքը կարող է պարզապես անհետանալ։
Սարգսյանից բողոքելն ու ասելը, թե նա այսպիսի վատ բաներ է անում, իմաստ չունի։ Նա չի էլ թաքցնում, որ այլ բանի ունակ չէ։ Հանրությունն ու քաղաքական դասի չծախված հատվածը պետք է ցույց տան, թե ինչի են ունակ իրենք։

История одной объявленной фальсификации выборов
Посредством конституционного «переворота» Серж Саргсян хочет подать заявку на пожизненное обладание властью. Новым Избирательным кодексом уже предпринимается попытка превратить власть в наследственную – по варианту «от отца к «сыну»».
Когда вопрос формирования парламента был оставлен новой Конституцией на законодательное регулирование, уже было понятно, что ожидается нечто ужасное. Так и случилось.
Сейчас дашнакцаканов обязали заявлять обществу, что одно из их принципиальных требований выполнено, и новой Конституцией совершен переход на полностью пропорциональную избирательную систему. Однако в действительности увеличилось число мажоритарных мест.
Новый Избирательный кодекс – гибридный и основанный на концепции «кидалова».
Руководитель РПА хочет «кинуть» как подавляющее большинство общества, воспроизведя свою власть, так и собственных «соратников», построив «Экономику одного олигарха».
По части общества всё понятно. Надежда здесь возлагается на избирательные фальсификации, так как все знают, что в противном случае список, на который положится Серж Саргсян, получит практически ноль голосов.
Что касается «соратников», то их хотят «кинуть» посредством проведения в мажоритарных избирательных округах рейтингового голосования.
В ходе своего последнего выступления Серж Саргсян именно этот месседж и направил – ничье место не гарантировано. Поэтому он и втиснет всех тратящих деньги и организующих фальсификации выборов лисок и шмайсов местного значения в свой список с самых нижних строчек, чтобы «геббельскому» агитпропу удалось обмануть общество, мол, взгляните, каким реформатором является руководитель РПА и каких хороших парней и девчат включил в верхние строчки списка.
Параллельно этому Саргсян будет говорить «да» лискам и шмайсам, отправляя их зарабатывать голоса для стоящих выше них в списке кандидатов, чтобы обеспечить собственные места. Кто же будет «кинут» в конце, станет ясно на следующий после голосования день. Саргсяну нужно, чтобы в одном избирательном округе несколько богачей или криминальных элементов конкурировали друг с другом для набора рейтинга, но все вместе работали на его список, и в парламент прошли лишь самые сильные лиски (слабых и «кинутых» лисок «геббельский» агитпроп попытается преподнести в качестве доказательства проводимых реформ). Тем самым Саргсян хочет втереть очки своим «соратникам» и «кинуть» армянский народ.
Что из всего этого выйдет, покажут ближайшие развития. Очевидно, что лиски и шмайсы приведут голоса парням и девчатам Сержа Саргсяна лишь при наличии стопроцентных гарантий. А это означает, что «шустрый» план руководителя РПА может, так сказать, обратиться вспак.
Все заранее известно, что планирует Серж Саргсян. Новый Избирательный кодекс показывает, как будет происходить «избирательное» преступление. Всем ясно и то, что ожидает Армению и граждан РА в случае воспроизводства власти правящего клана. Словом, заявка на фальсификацию выборов публично представлена, все друг друга знают, как и знаю, что будет, если…
Серж Саргсяном не связывает ожиданий с обществом, а последнее – с ним. Руководитель РПА на протяжении лет демонстрировал, что не обладает какой-либо государственной и общественной миссией. Ничего нового мы не говорим – обществу всё и так ясно.
Остается лишь предотвратить объявленную фальсификацию выборов и изменить направление поезда под названием Армения, иначе не спастись даже спрыгнув с него, потому что поезд может попросту исчезнуть.
Жалобы на Саргсяна и сетования на его провалы бессмысленны. Он и не скрывает, что ни на что другое не способен. Общество и не продавшаяся часть политической элиты должны показать, на что способны они.