Միլիոնատերը՝ նախագահականից
Սերժ Սարգսյանը, հանդիպելով հարկահավաքների հետ, պատահական չի համարել այն, որ հենց ինքն է ներկայացնում ՊԵԿ-ի նոր ղեկավարին:
Եվ իրոք պատահական չէ: Առանաձնահատուկ ֆոկուսնիկական հմտությունների տիրապետող կադրերն այսօր շատ չեն, և եթե այդպիսիք գտնվում են, ապա միայն Սարգսյանը պետք է նրանց ներկայացնի:
Իսկ այն մասին, որ ՊԵԿ նոր ղեկավարն առանձնահատուկ հմտությունների տեր է, երկրորդ կարծիք լինել չի կարող: Համենայնդեպս, հնարավոր չէ այդպիսի եզրակացության չգալ՝ ծանոթանալով նրա կենսագրությանն ու եկամուտների հայտարարագրին:
Դատե՛ք ինքներդ: Հովսեփյանի կենսագրական տվյալներից երևում է, որ նա իր գիտակցական կյանքում միայն սովորել է ու աշխատել պետական կառավարման համակարգում (հիմնականում՝ նախագահականում): Սովորելուն ու աշխատելուն զուգահեռ՝ նա կարողացել է դառնալ միլիոնատեր: Դոլարով:
Նրա հայտարարագրից պարզ է դառնում, որ ներկայացուցչական դասի թանկ մեքենաների սիրահար է (Սերժ Սարգսյան-Հրանտ Մարգարյան համագործակցության հուշագրում նշված էր, չէ՞, որ առաջ են քաշվելու երիտասարդ ու բանիմաց կադրերը. խնդրե՛մ):
Հովսեփյանը նաև սիրում է լավ նվերներ ստանալ: Օրինակ՝ տարիներ առաջ նրան 250 հազար դոլարի նվիրատվություն է բաժին հասել: Մեկ այլ տարի՝ ավելի շատ:
Հիմա, ըստ պաշտոնական հայտարարագրերի, ստացվում է, որ նորանշանակ ՊԵԿ-ը Սերժ Սարգսյանից հարուստ է, բայց ցանկացել է աշխատել նրա ենթակայության տակ: Սակայն դա չէ տվյալ դեպքում էականը: Մանավանդ որ իրական ունեցվածքով Հովսեփյանը դեռ շատ պետք է «ուսանողություն անի» ու «պետական ոլորտում աշխատի», որ հասնի ամբողջ կյանքում պետական կառույցներում քրտնաջան աշխատած Սերժ Սարգսյանի ունեցածին: Ինչևէ:
Ըստ ամենայնի՝ Հովհաննես Հովսեփյանը շատ դրական ազդեցություն է ունենալու բյուջետային մուտքերի վրա, քանզի տիրապետում է այնպիսի «ֆինտերի», որոնք կարող են նպաստել պետական գանձարանի բարգավաճմանը, ծլարձակմանը և բազմացմանը:
Եթե Հովսեփյանը կարողանա պետական բյուջեի հետ անել այն, ինչ արել է սեփական բյուջետային մուտքերի հետ, և եթե նա կարողանա մի ձև գտնել, որ մեր երկրում բոլորն առանց մեծ ջանք թափելու, ձեռքի հետ ու հընթացս հաջողացնեն միլիոններ դիզել, ապա Սերժ Սարգսյանի «փետրվարյան թեզիսները» կյանքի կկոչվեն, և Հայաստանն իրոք կդառնա ապահով:
Հ.Գ.: Նորանշանակ ՊԵԿ-ի կենսագրության մեջ նշված է, որ նա դասավանդել է ՀՀ Կառավարման ակադեմիայում:
Հետաքրքիր է՝ Հովսեփյանն ապագա չինովնիկներին սովորեցրե՞լ է, թե ինչպես պետք է ուսանող և պետծառայող լինելու ընթացքում հաջողացնել ցածր աշխատավարձի պայմաններում միլիոնատեր դառնալ: Դոլարով միլիոնատեր:

Миллионер из президентского дворца
В ходе встречи с налоговыми инспекторами Серж Саргсян назвал неслучайным, что именно он представляет нового руководителя Комитета госдоходов.
И действительно, не случайно. Владеющих особыми фокусническими навыками кадров сегодня не так уж и много, и если таковые находятся, то представлять их должен лишь Саргсян.
О том же, что новый руководитель КГД владеет особыми навыками, второго мнения быть не может. По крайней мере, невозможно не прийти к тому заключению, ознакомившись с его биографией и декларацией о доходах.
Судите сами! Из биографии Овсепяна становится ясно, что он всю свою сознательную жизнь учился и работал в системе госуправления (в основном – в президентском дворце). Параллельно учебе и работе он сумел стать миллионером. Долларовым миллионером.
Из его декларации выясняется, что он – любитель дорогих машин представительского класса (было ведь в меморандуме о сотрудничестве Сержа Саргсяна и Гранта Маргаряна прописано, что будут выдвигаться молодые и профессиональные кадры – прошу!).
Овсепян любит также получать хорошие подарки. Например, годами ранее ему выпала дарственная в 250 тыс. долларов. А после – на еще большую сумму.
Сейчас же, согласно официальной декларации, получается, что новоназначенный глава КГД богаче Сержа Саргсяна, но пожелал работать в его подчинении. Однако в данном случае важно не это. Тем более что Овсепян со своим реальным состоянием еще очень долго должен «учиться» и «работать в государственной сфере», чтобы нагнать блага, накопленные всю жизнь кропотливо проработавшим в госструктурах Сержем Саргсяном.
Судя по всему, Ованнес Овсепян окажет на бюджетные поступления очень позитивное влияние, так как владеет такими финтами, которые могут поспособствовать подъему, расцвету и процветанию государственной казны.
Если Овсепяну удастся проделать с госбюджетом то же самое, что ему посчастливилось с собственным карманом, и если он заодно сумеет найти какой-нибудь способ без особых усилий превратить всех в миллионеров, то «февральские тезисы» Сержа Саргсяна будут реализованы, и Армения действительно станет обеспеченной.
P.S. В биографии новоназначенного главы КГД указано, что он преподавал в Академии управления РА.
Интересно, обучал ли Овсепян будущих чиновников тому, как студенту и чиновнику стать в условиях низких зарплат миллионером? Долларовым миллионером.