Ովքեր են լացում Սերժ Սարգսյանի դարդը
Հայաստանի քաղաքական ու լրատվական դաշտում այնպիսի գաղջ ու անբարոյական մթնոլորտ է, որ պարզապես սրտխառնոց է առաջացնում։
Սերժ Սարգսյանին ութ տարվա ընթացքում հաջողվեց հաճախորդների այնպիսի բանակ ստեղծել և այնպիսի հարաբերություններ ձևավորել, որ անբարոյականությունը, դհոլությունը և ծախվածությունը դարձան խաղի կանոն ու նորմա (այս ամենի սերմերը նա 2008–ից առաջ էր ցանել, բայց բերքահավաքը սկսվեց ութ տարի առաջ տեղի ունեցած նախագահական «ընտրություններից» հետո)։
Արդյունքում՝ 2008–ի մարտի 1–ի թիվ մեկ շահառուին կցվել են մարդիկ, ովքեր դեմագոգիկ ձևով կուրծք են ծեծում զոհերի համար։
Հաճախորդներից ամեն մեկը՝ որպես «պտուտակ», իր տեղն ունի «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայում։
Հայկազն Ղահրիյանի խմբագրած «Lragir.am»–ն, օրինակ, Սերժ Սարգսյանին պաշտպանում է «արևմտամետության» կոդերով ու հիացական գնահատականներ ներկայացնում ՀՀԿ ղեկավարի վերջին ելույթի կապակցությամբ։
Ճիշտ է, Հայկազի էնտուզիազմը վերջին օրերին մի փոքր մարել է, բայց դե, «Վերջի բոլշևիկին» սպասարկելու ցանկությունը շարունակում է մնալ նույն մակարդակի վրա։
«1in.am»–ի Արման Բաբաջանյանը, ով ներկայանում է որպես նախկին քաղհալածյալ (իրականում նա սովորական բանակից փախնող է, ինչպիսիք որ շատ են Սերժ Սարգսյանի շրջապատում), ՀՀԿ ղեկավարի դարդն է լացում արդեն 2022 թվականի համար։ Արմանը գրում է, թե ինչ պետք է անի Սարգսյանը վեց տարի հետո կրկին վերարտադրվելու համար։ Ասել է թե՝ 2017–ի պահով նա համոզված է, որ կհաջողվի անհրաժեշտ տոկոսները «խփել»։ Իսկական քաղաքացիականն ու ազատականը հենց այդպիսին պետք է լինի՝ պետք է «հակաօլիգարխիկ» պայքարի կոչերով «բալետ անի» ՀՀ թիվ մեկ օլիգարխի համար։
Բաբաջանյանի հիմնական թեզիսն այն է, թե, իբր, Սերժ Սարգսյանին ցմահ իշխելու համար անհրաժեշտ է վատ ենթականերից մաքրել համակարգը, ու ամեն ինչ կարգին կլինի։ Այսինքն՝ առաջ է քաշվում «Լավ ցար, վատ բոյարներ» էժանագին սցենարը։ Եվ այս ամենն անում է մարտի 1–ին բարիկադի այն կողմի համար ցավող Արման Բաբաջանյանը։ Նա լացում է մարտի 1–ի թիվ մեկ շահառու Սերժ Սարգսյանի դարդը։
Նույն գործի վրա է նաև մեկ այլ «պտուտակ» Արամ Սարգսյանը՝ «Հանրապետություն» կոչվող կուսակցության նախագահը։ Բայց տարբերությունն այն է, որ սա «գեղցի» է և հաճախորդությունն այնքան քյարթու ձևով է անում, որ ծիծաղ է առաջացնում անգամ Դավալուի եփած հավերի մոտ։
Սա տարավ ու բերեց, թե բա՝ Սերժ Սարգսյանը մարտի 1–ի զոհն է, և դա առաջին հերթին հենց իրեն էր հարվածում։ Ինչ ասես՝ լսել էինք, բայց որ Սերժը մարտի 1–ի զոհն է, միայն Արամի պես հաճախորդի մտքով կանցներ։
Երևի ՀՀԿ ղեկավարը մարտի 1–ին տանը բարձի տակ հոնգուր–հոնգուր լացել է, խնդրել է բոլորին, որպեսզի ուժ չկիրառեն, ու ինքը նախագահ չդառնա, բայց չար մարդիկ մարտի 1 են կազմակերպել ու նրան զոռով դարձրել նախագահ։ Ու հիմա Սերժը ստիպված փորձում է այնպես անել, որ ցմահ մնա պետական կառավարման ղեկին։ Ահա այսպիսի բան է ստացվում Արամի ասածից։

Кто переживает за Сержа Саргсяна
На политическом и информационном поле Армении настолько гнетущая атмосфера аморальности, что ничего, кроме тошноты, это не вызывает.
За 8 лет правления Сержу Саргсяну удалось создать такую армию клиентов власти и сформировать такие отношения, что аморальность, «барабанство» и продажность стали нормами и правилами игры (семена этого были им посажены еще до 2008 года, но жатва началась после прошедших восемь лет назад президентских «выборов»).
В результате к главному выгодополучателю 1 марта 2008 года примкнули люди, которые демагогично ударяли себя в грудь по жертвам этих событий.
Каждый из клиентов, подобно винтикам, занял свое место в машине «геббельского» агитпропа.
Например, сайт «Lragir.am» под редакцией Айказна Гахриняна защищает Сержа Саргсяна в «прозападных» кодах и выражает восторженные оценки в связи с последним выступлением руководителя РПА.
Правда, энтузиазм Айказна в последние дни немного сник, но желание обслуживать «Последнего большевика» продолжает оставаться на прежнем уровне.
Арман Бабаджанян из «1in.am», который позиционирует бывшим политически гонимым (в действительности он – простой уклонист от армии, каковых в окружении Сержа Саргсяна предостаточно), переживает за руководителя РПА уже в срезе 2022 года. Арман пишет, что должен предпринять Саргсян для воспроизводства своей власти 6 лет спустя. То есть в плане 2017 года он уверен, что тому удастся «набрать» необходимые проценты. Реальный гражданственник и либерал таким и должен быть – переживать с призывами к «антиолигархической» борьбе за главного олигарха Армении.
Основным тезисом Бабаджаняна является то, что для пожизненного правления Сержу Саргсяну нужно очистить систему от плохих подчиненных, и все уладится. То есть выдвигается дешевый сценарий «Хороший царь, плохие бояре». И всё это предпринимается переживающим за находившихся по ту сторону баррикад «1 марта» Арманом Бабаджаняном. Он страждет по главному бенефициару «1 марта» Сержу Саргсяну.
В той же колее находится другой «винтик», председатель называемой «Республика» партии Арам Саркисян. Но разница в том, что он – такая деревенщина и настолько топорный клиент, что со смеху мрут даже вареные куры села Давалу.
Только у него в голове могла родиться мысль, что Серж Саргсян – жертва «1 марта», и эти события, в первую очередь, ударяли по нему. Чего-чего, но такого слышать еще не приходилось. Вот уж действительно клиентство на выдумки хитро.
Наверное, 1 марта руководитель РПА горько плакался в подушку, просил всех не применять силу, чтобы не стать президентом, но недобрые люди организовали «1 марта», насильно сделав его главой государства. И сейчас Серж вынужденно пытается пожизненно остаться у руля власти. Именно это и получается из слов Арама.
Вот уж действительно тяжела шапка клиента власти. Вынужден выдавать всякие глупости и заниматься демагогией.