ՀԵՄ. «Դատապարտում ենք ՀՀՇ այս քայլը»
Մամուլից խոր վշտով տեղեկացանք, որ ՀՀՇ կուսակցության վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը Գերմանիայի Պոտտսդամ քաղաքում ադրբեջանական «Մուսավաթ» ՝ ղեկավար Իսա Ղամբար,  Վրաստանի Հանրապետական՝ ղեկավար Դավիթ Ուսուպաշվիլի կուսակցությունների հետ համատեղ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ, մասնավորապես նշված է, թե «այս կուսակցությունները պետք է համագործակցեն իրենց համար համընդհանուր սկզբունքների հաստատման գործում»:
Պատմությանը քիչ թե շատ ծանոթ Հայը պետք է տեղյակ լինի,որ Մուսավաթը Երիտթուրքական կուսակցության գաղափարակիցն էր'ՀակաՀայության սկզբունքով: Ադրբեջանական «Մուսավաթ» կուսակցությունը ստեղծվել է 1911 թ-ին և իր գործունեության հիմքում ի սկզբանե դրել է հակահայկականությունն ու հայատյացությունը: «Մուսավաթի» ղեկավարների կողմից տարիներ շարունակ կազմակերպվել են հայերի ջարդեր,որոնցից ամենալայնածավալը 1920 թ-ի մարտին Շուշիի հայկական բնակչության կոտորածն էր, որի ընթացքում թուրքական յաթաղանին զոհ դարձան ավելի քան 20 000 շուշեցիներ:
Ցավալի է, որ Հայոց Համազգային Շարժում կուսակցությունը աչք է փակում այսպիսի երևույթների վրա, և ընդհանուր սեղան նստում, հայտարարություն է ստորագրում մի կուսակցության հետ, որը միայն չարիք ու ցավ է պատճառել Հայ ազգին: Որպես Հայ երիտասարդներ դատապարտում ենք այս քայլը, և զարմանում, թե ինչպես են այս մարդիկ օրերից մի օր բարձրանալու Ծիծեռնակաբերդի բարձունքն ու մեր անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու...

«Айазн»: «Осуждаем этот шаг АОД»
«Из  прессы, мы с болью узнали, что председатель правления партии АОД Арам Манукян в немецком городе Потсдам вместе с руководителем азербайджанской партии «Мусават» Иса Гамбаром и руководителем Грузинской Республиканской партии Давидом Усупашвили выступили с заявлением, в котором, в частности, отмечено, что "эти партии должны сотрудничать в  деле утверждения универсальных для них принципов".
Армянин, так или иначе знакомый с историей должен быть осведомлен, что «Мусават» являлся сторонником идей Младотурецкой партии с ее принципами антиармянства. Азербайджанская партия «Мусават» была создана в 1911 году и в качестве основы своего существования заложила идею антиармянства и армянофобии. На протяжении многих лет «Мусават» организовывал  резню армян, из которых самой масштабной является резня армянского населения города Шуши в марте 1920г., в результате которой жертвами турецкого ятагана стали 20 000 жителей Шуши.
Прискорбно, что Армянское Общенациональное Движение закрывает глаза на все эти явления и садится за общий стол, подписывает заявления с партией, которая причиняла лишь зло и боль армянской нации. Как представители армянской молодежи, мы осуждаем этот шаг и удивляемся, как эти люди поднимутся на Цицернакабердский холм, с тем, чтобы почтить память наших невинных жертв...»