Գերմանացի հայտնի քաղաքագետ, Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդի հովանու ներքո գործող Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի և Կենտրոնական Ասիայի քաղաքականությունն ուսումնասիող Բեռլինի Բերթհոլդ Բեյցի անվան կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Ռահրը «Պուտինից հետո՝ Պուտին» իր հոդվածում քննադատական գնահատական է տվել Ռուսաստանում 2012թ. նախագահական ընտրություններից առաջ ստեղծված քաղաքական գործընթացներին։
-Գնալով ավելի հավանական է դառնում, որ Պուտինը վերադառնալու է Կրեմլ։ Ռուսաստանի վարչապետ Պուտինն ու նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը ներկա պահին հակամարտում են միմյանց հետ «ժողովրդի բարեկեցությունն ապահովելու հարցում առաջինը» լինելու համար։ Հաջորդ տարվա ամռանը «Միացյալ Ռուսաստան» կուսակցությունը նրանցից մեկին նախագահի թեկնածու է առաջադրելու։ Պուտինն է գլխավորում իշխող կուսակցությունը, սակայն Պուտինն ու Մեդվեդևը առանձնանում են իրենց քաղաքական հայացքներով։ Այն ժամանակ, երբ պահպանողական Պուտինը հանդես է գալիս պետական վերահսկողությամբ երկրի արդիականացման օգտին, որպես ազատական հայտնի Մեդվեդևը տնտեսական բարեփոխումների հետ մեկտեղ պահանջում է նաև թարմացնել քաղաքական համակարգը։ Սակայն մինչև օրս Մեդվեդևը չի կարողանում ազատվել իր դաստիարակ Պուտինից։ Պուտինը ևս առիթ չի տալիս կասկածելու, որ նույնիսկ այն բանից հետո, երբ 2008թ. դուրս եկավ Կրեմլից, վարչապետի կարգավիճակում ղեկավարում է Ռուսաստանի տնտեսական քաղաքականությունը։ Բայց այսպիսով նա սպառնալիք է նախագահի ինստիտուտի համար։ Պուտինի երրորդ նախագահությունը մարդկանց կողմից կընկալվի որպես դրական քայլ դեպի ավելի մեծ կայունություն,-գրել է նա։
Քաղաքագետ. «Պուտինը վերադառնալու է Կրեմլ»

Известный немецкий политолог-международник, директор берлинского Центра Бертольда Бейца по изучению России, Украины, Белоруссии и Средней Азии при Германском Совете внешней политики Александр Рар в статье «Путин после Путина» дал критическую оценку политическим процессам, происходящим на пороге выборов президента России в 2012 году.
«Постепенно становится все более вероятным, что Путин вернется в Кремль. Премьер-министр Путин и президент Медведев в настоящее время соперничают друг с другом в "первенстве" создания благ для народа. Летом будущего года один из них будет выдвинут партией "Единая Россия" в кандидаты в президенты. Путин возглавляет руководящую партию, но Путин и Медведев расходятся в своих политических взглядах. В то время, когда консерватор Путин выступает за модернизацию страны через государственный контроль, слывущий либералом Медведев наряду с экономическими реформами требует также и обновление политической системы. Но до сих пор Медведев не может освободиться от своего наставника Путина. Путин также не допускает сомнений в том, что он даже после своего выхода из Кремля в 2008 году в качестве премьер-министра руководит экономикой и политикой России. Но тем самым он создает опасность для института президентства. Третье президентство Путина воспринималось бы народом как позитивный шаг в направлении большей стабильности. Для многих западных наблюдателей возвращение Путина означало бы конец демократических начинаний, которые Медведев, хоть и осторожно, но пытался проводить», - отметил он.
Политолог: «Путин вернется в Кремль»