Վտանգավոր միասնություն (տեսանյութ)
Հայաստանի աշխարհիկ իշխանությունները, լեգիտիմության սուր դեֆիցիտը լրացնելու և գաղափարական դատարկությունը լցնելու նպատակով, միաձուլվել են Հայ առաքելական եկեղեցու հետ։ Այդպիսով փորձ է արվել, այսպես ասած, հոգևոր փաթեթավորում տալ կլեպտոկրատիային։ Արդյունքում՝ խնդիրները չեն լուծվել. դրանք ավելի են խորացել։
Աշխարհիկ ու հոգևոր իշխանությունների միասնությունից տուժել է Հայ առաքելական եկեղեցու իմիջը, քանզի հոգևոր դասի ներկայացուցիչներն ավելի են բացահայտվել հանրության համար։ Պարզ է դարձել, որ սրանք ոչ պակաս (եթե ոչ ավելի) նյութապաշտ են, գույքասեր, որկրամոլ և աշխարհիկ «կայֆերի» սիրահար։
Այդ վտանգավոր միասնությունից տուժել է մեր պետությունը։ Քանզի «սրբազան ավազակաորջի» վերածված իշխող համակարգը միայն բացասական արդյունքներ կարող է ապահովել և գաղջ մթնոլորտ ստեղծել։ Այդպես էլ կա։
Օրինակ՝ երեկ բանակի օրն էր, բայց չկար տոնական մթնոլորտ։ Աշխարհիկ ու հոգևոր դասի իշխանավորների հետ հանրության կարճատև շփումը վերածվեց միջադեպի։ Լրագրողները պարզապես «հոշոտում» էին նրանց, իսկ իշխանավորներն էլ չէին թաքցնում իրենց զզվանքն առ լրագրողներ։ Ամեն ինչ գաղջ էր։
Ճիշտ է, իրենց հարցերով Նավասարդ Կճոյանին ու Սերժ Սարգսյանին «հոշոտող» լրագրողների ճնշող մեծամասնությունը Բաղրամյան 26–ին կցված «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի մաս է կազմում և իր մասով նպաստում գաղջ մթնոլորտի ձևավորմանը, բայց, միևնույն է, դրանք տարբեր «դասակարգեր» են ներկայացնում, և առիթի դեպքում կողմերը չեն թաքցնում փոխադարձ զզվանքը։
Հարկ է առանձնահատուկ ընդգծել, որ աշխարհիկ ու հոգևոր կոչված իշխանության վտանգավոր միասնությունը սպառնալիք է մեր պետականությանը։ Պետության ու եկեղեցու իրական տարանջատում է պետք։ Այլապես կվարկաբեկվեն և՛ պետությունը, և՛ եկեղեցին։ Այն, ինչ հիմա տեսնում ենք։

Опасное единство (видео)
Для компенсации острого дефицита легитимности и заполнения идеологической пустоты светские власти Армении объединились с церковью. Тем самым предпринимается попытка придать клептократии духовное оформление. В итоге, проблемы не решаются, а еще более усугубляются.
В результате единства светских и духовных властей пострадал имидж церкви, так как представители духовенства раскрылись обществу в еще более ярких цветах. Стало ясно, что они не менее (если не более) корыстолюбивы, материалистичны, алчны и преданы мирским утехам.
От этого опасного единства пострадало наше государство, так как превратившаяся в «священный вертеп» правящая клика в силах лишь обеспечивать негативные результаты и распространять гнетущую атмосферу. Так оно и есть.
Например, накануне быль День армии, но не было праздничного настроения. Краткое общение общества с власть предержащими представителями светского и духовного сословий переросло в инцидент. Журналисты попросту «растерзали» их, а те даже не скрыли своё к ним отвращение. Всё было более чем гнетущим.
Правда, подавляющее большинство достававших Навасарда Кчояна и Сержа Саргсяна вопросами журналистов было частью закрепленного за президентским дворцом «геббельского» агитпропа и в свою меру поспособствовало формированию гнетущей атмосферы, но всё равно они представляют разные «классы», и при удобном поводе стороны не скрывают взаимной неприязни.
Стоит особо констатировать, что опасное единство светской и духовной властей является угрозой нашей государственности. Нужно реальное отделение государства от церкви. Иначе дискредитируется как государство, так и церковь. То, что мы сейчас и видим.