ԻԼԻՊ–ի ահաբեկիչը որոշել էր պայթուցիկը կենգուրուի պարկում տեղադրել (լուսանկար)
Ավստրալիայում դատական աղմկահարույց գործ է ընթանում ահաբեկչության կազմակերպման գործով։«lifenews»–ի փոխանցմամբ՝ ամբաստանյալի աթոռին է 19-ամյա Սևդեթ Ռամադան Բեսիմը, որը հավատարմության երդում է տվել ԻԼԻՊ–ին։
Հետաքննության տվյալներով՝ երիտասարդը ծրագրում էր խոշոր ահաբեկչություն իրականացնել Վետերանների օրը՝ 2015–ի ապրիլի 25–ին, քաղաքի հրապարակներից մեկում։
Բեսիմը մտադրվել էր գլխատել ոստիկաններից մեկին, ինչպես նաև պայթուցիկ սարք տեղադրել արտասովոր մի տեղ, որը չէին գտնի հատուկ ծառայությունները։
Պարզվել է՝ սկսնակ ահաբեկիչը ծրագրել է պայթուցիկ տեղադրել կենգուրուի պարկում։ Ավստրալիայի ազգային խորհրդանիշ հանդիսացող այդ կենդանին ցանկալի հյուր կլիներ տոնակատարությանը, և ոչ ոք չէր նկատի ծայրահեղական խմբավորման դրոշի գույները նրա վրա։
Ավստրալիայում դատական աղմկահարույց գործ է ընթանում ահաբեկչության կազմակերպման գործով։ «lifenews»–ի փոխանցմամբ՝ ամբաստանյալի աթոռին է 19-ամյա Սևդեթ Ռամադան Բեսիմը, որը հավատարմության երդում է տվել ԻԼԻՊ–ին։

Террорист ИГ в Австралии хотел начинить взрывчаткой сумку кенгуру
В Австралии проходит громкий судебный процесс по делу об организации теракта. На скамье подсудимых – 19-летний Севдет Рамадан Бесим, присягнувший на верность группировке «Исламское государство», сообщает ««LifeNews»».
По данным следствия, молодой человек планировал совершить массовый теракт во время празднования Дня ветеранов 25 апреля 2015 года на одной из площадей города. Замысел включал в себя попытку обезглавить полицейского, а также подразумевал закладку взрывного устройства в нетипичное место, которое бы точно не попало под подозрение спецслужб.
Как оказалось, начинающий террорист планировал начинить взрывчаткой сумку кенгуру. Животное, которое является национальным символом Австралии, было бы желанным гостем на народных гуляньях по случаю праздника, а потому, как рассчитывал Рамадан Бесим, никто бы изначально не заметил на кенгуру цветные метки, повторяющие флаг экстремистской организации.
Приговор Бесиму будет вынесен только на следующей неделе.