Հարավային Կորեան մերժել է բանկցություններ անցկացնելու Հյուսիսային Կորեայի առաջարկը
Ինչպես հաղորդում է «Agence France-Presse» գործակալությունը, Հարավային Կորեայի իշխանությունները պաշտոնապես հրաժարվել են բանակցություններ անցկացնել Կորեայի Ժողովրդադեմոկրատական Հարնարպետության            հետ։
Սեուլը սեղանի շուրջ նստելու և բանակցելու Փհենյանի առաջարկը անկեղծ չի համարում։
Հարավային Կորեայի իշխանությունները հայտարարել են, թե կհամաձայնեն  բանակցություններ վարել միայն այն դեպքում, եթե ԿԺԴՀ-ն զինաթափման առաջին քայլերն անի։ Խոսքն առաջին հերթին միջուկային զենքից ձերբազատվելուն է  վերաբերում։
Հիշեցնեք, որ Հյուսիսային Կորեան բանակցությունների առաջարկ էր արել հունվարի 8-ին։ Այդ ժամանակ Փհենյանը բանակցություններ սկսելու համար ոչ մի նախապայման չէր դրել։
Նշենք նաև, որ Հարավային և Հյուսիսային Կորեաների միջև հակամարտությունը սկսել էր խորանալ Եփհենդո կղզում տեղի ունեցած փոխհրաձգությունից հետո, որի ժամանակ մարդկային զոհեր էին եղել։ Դրանից հետո կողմերի միջև փոխհրաձգությունը պարբերաբար կրկնվում է։

Южная Корея отвергла предложенные КНДР переговоры
Власти Южной Кореи официально отказались вступить в переговоры с руководством КНДР, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Agence France-Presse».
Сеул не считает высказанный Пхеньяном призыв сесть за стол переговоров «искренним предложением начать диалог».
Власти Южной Кореи согласны начать переговоры только тогда, когда КНДР сделает первые шаги на пути к разоружению. Речь, в первую очередь, идет об избавлении от ядерного оружия.
Отметим, что Северная Корея выступила с предложением сесть за стол переговоров 8 января. Отношения между Северной и Южной Кореей ухудшились после конфликта у острова Енпхендо, который привел к человеческим жертвам. После этого перестрелка между артиллерией двух государств повторяется.