Մոսկվայում տեղի է ունեցել Պուտինի, Փաշինյանի և Ալիևի եռակողմ հանդիպումը (տեսանյութ)
Մոսկվայում տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը։
Մինչ եռակողմ հանդիպման մեկնարկը, ՌԴ նախագահն առանձին հանդիպումներ է ունեցել Փաշինյանի և Ալիևի հետ։
Նիկոլ Փաշինյանը, Վլադիմիր Պուտինը և Իլհամ Ալիևը Մոսկվայում կայացած եռակողմ հանդիպմանը պայմանավորվել են, որ մեկ շաբաթից կհանդիպեն երկրների փոխվարչապետերը: Այս մասին հանդիպմանը հայտարարել է ՌԴ նախագահը:
«Հուսով եմ, որ սա լավ նախաբան կլինի՝ որոշ հարցերի գործնական լուծումների համար, որոնց մասին մենք խոսում ենք: Հենց մեր այս ֆորմատում հաջողվել է շատ բանի հասնել. 2020-ի աշնանը դադարեցին մարտական գործողությունները, այնուհետև սկսվեցին աշխատանքներ՝ տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակման, սահմանների սահմանազատման ուղղությամբ»,-ասել է Պուտինը:
Ըստ նրա՝ չնայած որոշ դժվարություններին, միևնույն է, իրավիճակը զարգանում է կարգավորման ուղղությամբ: Այդ ուղղություններից մեկը տրանսպորտային հաղորդակցության շուրջ աշխատանքներն են:
«Մենք երեքով մանրամասն քննարկեցինք դա: Կան դեռ չկարգավորված հարցեր, բայց իմ կարծիքով՝ դրանք կրում են մաքուր տեխնիկական բնույթ»,-ասել է Պուտինը:
Նա հայտնել է, որ քննարկել են նաև տերմինաբանության հարցը՝ նշելով, որ, իհարկե, այդ տերմինների հետևում պետք է լինի իրականության ճշգրիտ պատկերացում:
«Բայց մեր երեքի պատկերացմամբ՝ դրանք հաղթահարելի խոչընդոտներ են: Մեծ հաշվով դրանք գոյություն չունեն, դրանք մաքուր տեխնիկական հարցեր են: Դրա համար մենք հիմա պայմանավորվել ենք նրա շուրջ, որ մոտ ժամանակներս՝ մեկ շաբաթ անց, կհանդիպեն Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերը»,-ասաց Պուտինը:
Ըստ ՌԴ նախագահի՝ դա լավ պայմանավորվածություն է, որը հույս է ներշնչում, որ դեռ չլուծված հարցերը կլուծվեն:

В Москве состоялась трехсторонняя встреча Путина, Пашиняна и Алиева (видео)
Вслед за трехсторонними переговорами в Москве на уровне глав Армении, России и Азербайджана через неделю встретятся вице-премьеры. Об этом сообщил президент РФ Владимир Путин, открывая трехстороннюю встречу с участием Никола Пашиняна и Ильхама Алиева.
«Мы сейчас договорились о том, что через неделю организовать встречу вице-премьеров трех стран с целью снять «не зачищенные» вопросы. Это хорошая договоренность», – отметил он.
Путин также отметил, что в трехстороннем формате удалось многого добиться. И осенью 2020 года не только были прекращены боевые действия, но и запущена работа по разблокированию экономических и транспортных коммуникаций, по делимитации границы.
«Произошло много событий, но в целом, несмотря ни на какие сложности и проблемы, на мой взгляд, ситуация развивается в направлении урегулирования», – добавил он.
По его словам, в ходе встреч с коллегами с глазу на глаз достаточно подробно говорили, и есть неурегулированные вопросы. Однако, по его мнению, они носят чисто технический характер. Вопрос в первую очередь в терминологиях.
«Конечно, за этими терминами должно стоять точное понимание реалий и событий, которые последуют за подписанием соответствующих документов. Но, на наш взгляд, это преодолимые препятствия. По большому счету их не существует», – сказал Путин.
Президент РФ сказал об этом в контексте разблокировки коммуникаций. Как известно, Азербайджан продвигает тезис о т.н. «Зангезурском коридоре» применительно к сухопутному маршруту между Нахиджеванской автономией и остальным Азербайджаном. В Баку не скрывают, что хотят добиться экстерриториального коридора.