Բերձորի և Աղավնոյի բնակիչներին մինչև օգոստոսի 25-ը տրվել է ժամանակ բնակավայրերից դուրս գալու համար
Արցախի Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը մինչև օգոստոսի 25-ը ժամանակ է տվել Աղավնոյի և Բերձորի բնակիչներին իրենց բնակավայրերից դուրս գալու համար։ Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 5-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Աղավնոյի գյուղապետ Անդրանիկ Չաուշյանը։
«Հայկ Խանումյանը մեզ տարհանման ծրագիրն է ներկայացրել, ասել է՝ ով որտեղ է գնալու, ինչ է անելու։ Մենք թուղթ ենք լրացնելու, նշելու ենք՝ յուրաքանչյուրս որտեղ է գնալու։ Ընդհանուր առմամբ՝ գյուղի բնակիչները պատրաստ էին, գիտեին՝ ինչ էլ ինելու: Այսքան ժամանակ մեզ չէին աջակցում, զորք չէին բերում: Ժողովրդին, եթե զենք բերեն տան, հզորացնեն, բոլորն էլ պայքարող են: Ոչ ոք էլ չի ուզում իր տնից դուրս գա»,-նշեց Չաուշյանը:
Անդրանիկ Չաուշյանի խոսքով՝ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ ևս հարցը քննարկվել է։
«Նախագահը չի կարող ոչ բացատրի, ոչ էլ պատճառաբանի, քանի որ ինքը բանակցող կողմ չի: Ես իրեն չեմ արդարացնում, բայց իրենից ի՞նչ պահանջենք: Փաշինյանն է այս ամենին հասցրել: Իրա կարգախոսն է՝ բոլորը մեղավոր են բացի իրենից»,-ընդգծեց Անդրանիկ Չաուշյանը։
Իսկ ավելի վաղ Tert.am-ին Բերձորի համայնքապետ Նարեկ Ալեքսանյանը հայտնել էր, որ իրենց տրվել է 20 օր՝ բնակավայրն ազատելու համար։

Власти Арцаха распорядились жителям Бердзора и Ахавно покинуть дома до 25 августа
Министр территориальных и инфраструктур Арцаха Айк Ханумян дал жителям Ахавно и Бердзора время до 25 августа, чтобы покинуть дома. Об этом 5 августа в беседе с корреспондентом «News.am» заявил глава села Ахавно Андраник Чаушян.
«Айк Ханумян представил нам программу эвакуации, сказал, кто куда отправится. Но никто не хочет уезжать. Если жителям раздадут оружие, мы останемся и будем драться», – отметил Чаушян.
По его словам, президент Арцаха Араик Арутюнян, с которым также обсуждался вопрос, не может ни объяснить, ни разъяснить что происходит – он не участник переговоров.
«Я его не оправдываю, но что с него требовать. Надо у Пашиняна спросить. Его лозунг – виноваты все, кроме него», – заметил Андраник Чаушян.