ԼՂ խաղաղ գործընթացի ընթացքը կախված չէ ընտրություններից․ Զախարովա (տեսանյութ)
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցի ընթացքում անդրադարձել է ԼՂ հակամարտությանը և Արցախում կայացած ընտրություններին՝ նշելով, որ խաղաղ կարգավորման գործընթացը կախված չէ կայացած ընտրություններից:
Զախարովան նշել է, Ռուսաստանի համար ելակետն այն է, որ ընտրություններն անհրաժեշտ են բնակչության բնականոն գործունեությունն ապահովելու համար:
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցչի խոսքով՝ Ռուսաստանը չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը որպես անկախ պետություն: ԼՂ կարգավիճակը պետք է որոշվի բանակցությունների միջոցով, ինչով էլ զբաղված են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, ասել է Զախարովան՝ հավելելով․ «Ընդ որում, մենք չենք կարծում, որ հետագա խաղաղ գործընթացի ընթացքը ինչ-որ կերպ կախված է նշված իրադարձությունից»։

Мирное урегулирование карабахского конфликта не зависит от выборов – МИД России (видео)
Процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта никак не зависит от состоявшихся там 31 марта выборов. Об этом сказала на еженедельном брифинге официальный представитель МИД России Мария Захарова, передает «Sputnik Армения».
«В отношении состоявшихся в Нагорном Карабахе 31 марта выборов имеется заявление председателя Минской группы ОБСЕ. С этим заявлением можно ознакомиться на официальном сайте ОБСЕ», – сказала Захарова.
По ее словам, Россия исходит из того, что выборы необходимы для обеспечения нормальной жизнедеятельности населения. Вместе с тем Россия не признает Нагорный Карабах в качестве независимого государства. Его статус должен быть определен путем политических переговоров, чем собственно и занимается сопредседатели МГ ОБСЕ, отметила она.
«При этом не считаем, что ход дальнейшего процесса мирного урегулирования каким-либо образом зависит от упомянутого мероприятия», – сказала Захарова.